חפש בבלוג זה

יום רביעי, 27 במאי 2020

ארמון הקרח - טארֵיי וֶסוס


ארמון הקרח - טאריֵי וסוס
The Ice Palace - Tarjei Vesaas;  Is-slottet Tarjei Vesaas
תרגמה מאנגלית: אידה צורית
הוצאת עם עובד 1977, 158 עמודים

זהו ספר מכושף. הוא מדביק אותך אליו ואי אפשר לזוז. אי אפשר. הקרח, השלג, הקור הבלתי נתפס והקסם שבאופק לבן ושקט שקט, הם שעושים את זה. אבל לא רק. מעבר לכל זה מדובר בספרות מיוחדת. יש בה מעט מאד עלילה והרבה מאד תוכן. 
שתי ילדות בנות 11, בניצני התבגרותן, מגלות זו את זו. האחת - סיס - היא הילדה המנהיגה בכיתה, סביבה כל הילדים מתאספים, קשובים מאד למילותיה ומעשיה. השניה - אוּן, יתומה מאם ובת לאב לא ידוע, המתגוררת אצל דודתה - מתבודדת מחברת הילדים ואיתנה בזה. יש יחס של סקרנות והערכה ביניהן. אחרי הרבה מבטים וכמה גישושים זהירים מתקיים מפגש בבית הדודה, מפגש שיש בו אינטימיות מיוחדת. בשלב מסויים סיס חוזרת לביתה במין תחושת דחיפות. למחרת אוּן יוצאת מהבית, כביכול לבית הספר, ונעלמת. סיס יוצאת אף היא בבוקר לבית הספר, מתרגשת לקראת המפגש הנוסף עם און. המפגש הזה אינו קורה. 
כבר קראנו ביקורות נפלאות על הספר הזה. אנחנו יודעים שוֶסוס הנורבגי היה מועמד לפרס נובל עליו. 
סיפרתי לכם כבר על "הציפורים" של וסוס. הכתיבה שלו משובחת, מדהימה. הדיוק בניואנסים הכי עדינים מובאים כאן בצורה שאין לנו אלא להתפעם ממנו. מה שמתרחש בעלילה, והוא בהחלט דרמטי, קורה ברמה כל כך עמוקה, עד שאין צורך בתאורי רגש רבים. גם הנוף המלכותי המכַשף של ארמון הקרח במצבים המשתנים שלו, ואפילו עוף אחד שחותך במעופו את הנוף, מראים המון. ויש את כוחה של קבוצת ילדים לחזק את הילדה היחידה הכואבת, להיות שם בשבילה ולהקיף אותה במעגל מואר של אמפתיה. 

למטה תוכלו לצפות בפרק הראשון של הסרט שנעשה על פי הספר, ולהיכנס לאווירה שבספר. גם הספר וגם הסרט הם איטיים, מיועדים למיטיבי קרוא, אם ניתן כך לומר, ובכל זאת נשמר בהם מתח, סוג של דחיפות מואצת. מה קרה שם? מה נאמר שגרם לאוּן ללכת לארמון הקרח ולהיעלם? וגם סיס, איך תוכל לחזור לחברי כיתתה תוך שמירה על ההבטחה שאסור לה להפר?

"הן הניחו למראָה לצנוח, והסתכלו זו בזו בפנים סמוקות, המומות. זורחות הן זו כלפי זו. כאחת הן זו עם זו; רגע מופלא." עמ'21
"איש לא חושב!" (על אוּן) אמרה סיס, אף על פי שלא התכוונה לומר זאת. נעשה חושך, ואחר-כך אמרה זאת." עמוד 95.
"וכאן הסתכלה אמא בְּסִיס ואמרה "את היא שיכולה לחשוב  על אוּן כל הזמן." כאילו ניתנה לסיס מתנה יקרה." עמוד 96.

למותר לציין שיש עוד המון משפטים נפלאים שתרצו בוודאי לאמץ אליכם. אני קראתי אותו בספרייה ואז רצתי לקנות אותו. מאחלת אותו גם לכם.