חפש בבלוג זה

יום ראשון, 18 באפריל 2021

שודדי-הים, יומן המסע של קפיטן ויליאם לאבר - דאגלס א. סטיר

 


Pirateology - Illustrated by Ian Andrew, Anne Yvonne Gilbert &Helen Ward
מאנגלית: אריה חשביה, ייעוץ מקצועי: נמרוד אשל
הוצאת שוקן 2007, פורמט אלבום לא ממוספר

זהו ספר אינטראקטיבי מרהיב ביופיו, הנפתח באיגרת מאת סמיואל שוט, נציגו של ג'ורג', מלך אנגליה, סקוטלנד ואירלנד במושבות האמריקאיות של שנת 1723. האיגרת נשלחה אל אדון ויליאם לאבר, רב החובל של האוניה "חתול הים" ובה הוא מכריז מלחמה על שודדי הים. 
"אני מתיר לך לצאת עם צוותך ב"חתול הים" כדי להילחם בשודדי הים, להתקיף, להרוג, למגר ולהשמיד אותם בכל מקום שבו תמצא אותם, לקחת שלל את ספינותיהם ואת כל אשר להם, ובמיוחד לרדוף אחד שודדת הים האימתנית ארבלה דראמונד ואחרי צוות המרצחים שלה..." המלך ממשיך ומורה לכל מי שנמצא באזור לעזור בידיו של הקפיטן ויליאם לאבר למצוא ולתפוס את השודדים, שעל ספינתם מתנוסס דגל שחור עם גולגולת ועצמות מוצלבות. מי שמצטרף למרדף הזה מקבל עידוד רב וגם פרס כספי.

הקפיטן האמיץ יוצא לדרך ואנחנו הקוראים, חלקנו צעירים יותר אבל חלקנו האחר מבוגרים, מתלווים אליו ונהנים ליטול חלק בהרפתקה הזו. לפנינו יומנו של ויליאם לאבר והוא מכיל כל כך הרבה. יש בו הכל מכל וכל, ולנו, המתארחים בספינה שלו, יש המון מה לחקור ולראות. בין היתר ניתן ללמוד על סוגי ספינות, מפות ועזרי ניווט, דגלים, סוגי נשק, בעלי חיים שפגשו אנשי הספינה בדרך וכאלה שמלווים אותם בספינה עצמה ומכתבים. תוך כדי תאור המרדף יש בספר היפה הזה שלל חפצים ועזרים, את חלקם ניתן לראות כשפותחים צוהר אל בטן האוניה. יש כאן שקיות עם פתיתי זהב, יש מדריך קשרים, כולל חוטים להתנסּוּת, יש גם תמונה של תותחים ימיים והקליעים שלהם. זהו אלבום עשיר ומלא בתוכן ועיסוק. מתאים לקטנים (7 ומעלה) וגדולים. 
מומלץ בחום.

  

 

  


יום שישי, 9 באפריל 2021

כל האור שאיננו רואים - אנתוני דואר

 


All the Light We Cannot See - Anthony Doerr
מאנגלית: שאול לוין
הוצאת מודן 2015, 542 עמודים

 "אז איך, ילדים, יכול המוח, שחי בלי ניצוץ אור, לבנות למעננו עולם מלא אור?" עמ' 419

שני ילדים במלחמה, משני צידי המתרס.
ורנר פְּפֵניג הוא יתום גרמני קטן גוף ולבן שיער, שמגיע מבית היתומים לבית ספר יוקרתי של הרייך השלישי בשל כישוריו המיוחדים בבניית אביזרים אלקטרוניים, במיוחד משדרים. למרות שהוא נאלץ להיפרד בשל כך מאחותו האהובה הוא גאה מאד להצטרף ולהשתייך למערכת ההיטלראית האדירה. 
מארי-לור ל'בלאן היא ילדה צרפתיה, בִּיתו של המנעולן של מוזיאון הטבע בפריז, והיא עיוורת. היא הולכת מדי יום ביומו עם אביה לעבודה, והוא מכין לה דגמים מיניאטוריים של הבית וסביבתו כדי לאפשר לה להתמודד עם עיוורונה ולהתמצא בסביבה המיידית שלה. במוזיאון מצוייה אבן יקרה הקרויה "ים הלהבות" שיש לה כוחות מיסטיים היכולים לרפא את מי שאוחז בה אך פוגעים במי שבסביבתו.
עם כיבוש פריז יש להעביר את האבן למקום בטוח, וכך מארי-לור ואביה מגיעים אל הדוד שלה, בסן מאלו, ושם בונה לה אביה מיניאטורה חדשה והיא צריכה ללמוד להתמצא גם שם.
ואז המלחמה. כל אחד מהם צריך לעשות למען ארצו. כל אחד מהם צריך לשרוד.

הספר כתוב בצורה פיוטית וחודרת. נהדר. הוא מרעיד את הנשמה ביותר ממקום אחד. ההתמודדות של ילדה עיוורת שפוחדת מנערים גרמנים שישמחו לנצל את נכותה. הצורך של ילדים בבית הספר הגרמני לחשל בעצמם אכזריות שתקהה את רגישותם ולהתגבר על האנושיות שבהם. ומצד שני, נקודות האור והחיבה, החמלה, וגם היכולת לראות יופי בטבע ובמי שנשמתו לא הוכרעה על ידי הכיעור שבמלחמה. כל אלה גרמו לי לאהוב את הספר הזה עד מאד. לקראת הסוף, למרות שהוא מאד קריא ומושך, פשוט לא רציתי שייסתיים לי. 
הספר זכה בפרס פוליצר ולביקורות אוהדות ביותר ברחבי העולם והודפס במדינות רבות. גם בארץ הוציאו מהדורה נוספת. ממליצה לכם בחום לקחת אותו אליכם, לכאוב איתו אך גם להתענג עליו. 

"הילדה עולה על הנדנדה ומתנדנדת הלוך ושוב, בועטת ברגליים והצפייה בה פותחת איזה שסתום בנשמתו של ורנר. אלה החיים, הוא חושב, בשביל זה אנחנו חיים, כדי לשחק ככה ביום שהחורף מרפה סוף-סוף מאחיזתו. הוא מחכה שנוימן שתיים יקיף את המשאית ויגיד משהו גס כדי להרוס את זה, אבל הוא לא, וגם לא ברנט. אולי הם לא רואים אותה בכלל, אולי הדבר הטהור הזה יחמוק מחילולם..." עמ' 376.