חפש בבלוג זה

יום שני, 4 במרץ 2019

חנות הספרים של שבורי הלב - רוברט הילמןThe Bookshop of the Broken Hearted - Robert Hillman
מאנגלית: יעל ענבר
הוצאת תכלת 2018 - 296 עמודים

הספר הזה זכה להמלצות חמות מאד של חברותי בספרייה, של קוראים בGoodreads וגם של אלה בקבוצות הקריאה שאני חברה בהן, אבל הרתיע אותי השם של הספר. צמד המילים "שבורי הלב " נשמע לי מוגזם, רגשני להכביר. גם באנגלית - הביטוי Broken hearted נראה לי כסוג של המעטה בפרגון לקורא. כאילו אומרים לך: שים לב כמה רגש אנחנו מטעינים בך פה, בקפסולה מרוכזת.
אז חששתי והתלבטתי, אבל, כאמור, החברים התעקשו. ומסתבר שזה לא הקיטש שחששתי ממנו. יש פה עומק, יש סיפור בלתי צפוי, וכן, לעתים הלב נכמר. 
לפני שנתיים חזרתי מאוסטרליה שם גרים רוב בני המשפחה של דן,  דור ראשון, שני ושלישי לניצולי שואה מהונגריה. לאחר המלחמה ההיא הם בחרו לחיות במלבורן, שם יש, אגב, קהילה יהודית גדולה. כל אחד מהם בחר את הזרם המתאים לו. חמישה בתי אב מהמשפחה שלנו גרים שם. למשפחה שבקצה האחד יש מדיח חלבי ומדיח בשרי, ואלה בקצה השני מגדירים עצמם אתאיסטים. אצל אלה וגם אלה היתה תחושה של בית חם, של קבלה והכלה ושל נכונות לצאת מן הכלים כדי להנעים לנו את השהייה שם, בחלק הרחוק הזה של העולם. יש איזו שלווה שם, שאצלנו במזרח התיכון פוגשים פחות, ואולי נובעת מהריחוק ומהנופים המדהימים שם.
הספר הזה מתרחש ברובו באוסטרליה. האווירה הנינוחה של המקום מופרעת פתאום. טום הופ ננטש על ידי אשתו טרודי שעוזבת אותו ונעלמת. לאחר זמן היא חוזרת, כשהיא הרה מאיש אחר, ויולדת את פיטר. טום אינו מבין מה קרה לה אך מקבל אותה בלב חפץ ונקשר אל הילד שאימו אינה מצליחה לאהוב. בהמשך היא שוב נוטשת, לטובת כת נוצרית, ולוקחת את הילד איתה. 
האנה, ניצולת שואה, אלמנה בשנית שאיבדה את בעלה ובנה באושוויץ, מגיעה לעיירה ולביתו של טום ומרככת אותו. הם נישאים אך היא מבהירה מיד ששום ילדים לא יהיו בסביבתה. 
והיא מקימה את חנות ספרים לשבורי הלב. 
עד כאן מה שאפשר לספר לכם על העלילה בלא ספוילרים מיותרים. 

"היא קראה די כדי לדעת שאיננו יכולים לדבר על דברים ש"נועדו לקרות". אם המסע הארוך שלה מאירופה להומטאון, אל טום הופ, אל חנות הספרים של שבורי הלב נועד לקרות, אז גם "מיין קאמפף" נועד לקרות, וגם הטיהורים... עמוד 139

"תחושה של תנועה שנעצרה הטרידה את האנה, לא רק בשכפול הבתים והשותפות לבתים אלא גם בחוסר המודעות של האנשים. היא חיבבה אוסטרלים: טובי מזג, אבל ללא שוני גדול בין אדם לאדם. בבודפשט, כשיצאה לטייל בכל יום, ידעה שהיא חולפת על פני נוכלים, אנשי חזון, רודנים, מלאכים. כאן לא. אנשים תמיד חייכו, תמיד היו עליזים. עליזים מדי." עמוד 249

זהו ספר כובש שמשאיר את הקורא בו מהורהר לעתים קרובות. יש גם מתח. לא מהסוג הרגיל. הדמויות הן מיוחדות ובעלות מבנה אישיותי שאינו מוכר בשגרת היום יום שלנו. הספר נע בין טום הופ והתמודדויותיו עם נטישת נשותיו ועם הקושי שלו בעבודה בחווה החקלאית, לקורותיה של האנה בהונגריה ובאושוויץ ומסעותיה משם. מעניין וקריא ביותר. מאד כדאי לכם.

    

  


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה